Telefon
Telegram
WhatsApp
İnstagram

Genital (Vajinal) Daraltma Nedir?

Genital (Vajinal) Daraltma Nedir?

Genital (Vajinal) Daraltma Nedir?

Vajina Daraltma Nedir?

Vajinal daraltma, çeşitli nedenlerle eski formundan uzaklaşan vajinanın genişlemeye başlamasından sonra eski formuna döndürülmesi amacıyla uygulanan genital estetik uygulamasıdır. İşlemlerin temel amacı, eski formundan uzaklaşan vajinaya tekrar form kazandırmaktadır. Vajina genişlemesinin ardından oluşan pek çok problem, işlemlerin ardından ortadan kalkmaktadır. Son dönemlerin en popüler tedavi seçeneklerinden olan lazer uygulaması, Özel Mediantep Tıp Merkezi’mizdeki uzman doktorlarımız tarafından uygulanmaktadır.

Kadınlarda vajina genişlemesi, yaş ve zorlu vajinal doğum gibi çeşitli sebeplere bağlı olarak görülebilmektedir. Daha önceden düzeltilemeyen bu durum, günümüz teknolojisinin getirdiği teknikler ile bir kader olarak algılanmasının önüne geçmiştir. Lazer işlemi genel anestezi olmadan uygulanırken yaklaşık 2 – 3 gün sonra iyileşmekte ve hatta cinsel ilişkiye girilebilmektedir.

Vajina daraltma işlemi, kısa süre içerisinde tamamlanması ve sonucunun erken vadede görülmesi nedeniyle son yıllarda tercih edilme sıklığı artmıştır. Vajinoplasti olarak da adlandırılan işlemler, ihtiyaca göre genital estetik ameliyatları ile beraber de gerçekleştirilebilmektedir.

Estetik kaygılardan dolayı vajina daraltma işleminin yapılabilmesi için yaş sınırı bulunmaktadır. Vajina genişlemesi durumu, cinsel yaşam konforunu da etkilediği için işlemi yaptıran kişilerin büyük bir bölümü bu konfora tekrar ulaşmak istemektedir. Kısa sürede gerçekleştirilen operasyon sayesinde vajina genişlemesinden kurtulmak mümkündür.

Vajinoplasti işleminin öncesinde kadın hastalıkları ve doğum uzmanı tarafından muayene gerçekleştirilmelidir. Genital bölgeye uygulanan estetik uygulamaları, tıptaki ilerlemenin getirdiği konforlu teknikler ise kısa sürede gerçekleştirilirken hastalar, operasyonun ardından sosyal ve iş yaşamlarına uzun süre ara vermelerine gerek olmadan kaldıkları yerden devam edebilmektedir.

Vajina Daraltma Hangi Durumlarda Yapılabilir?

Cerrahi operasyon geçirmesine engel teşkil edecek bir durumu bulunmayan her kadın, genital bölge estetiği ameliyatlarından faydalanabilmektedir. Ancak hamilelik dönemindeki kadınlara uygulama gerçekleştirilememektedir. Normal doğum sırasında vajina daraltma operasyonu yapılamazken genel olarak doğumun ardından gerçekleştirilebilmektedir. Burada önemli kriter ise annenin emzirme döneminden çıkmış olmasıdır.

Vajina daraltma uygulamaları genellikle aşağıdaki durumlarda yapılabilmektedir:

 • Genetik nedenlerin sonucunda vajinada genişleme
 • Vajinal doğum sayısının fazla olması
 • Zorlu doğum geçirilmesi
 • Çoklu gebelik
 • Vajinal doğum sırasında çeşitli nedenlerden kaynaklı olarak yırtık oluşması

Cinsel ilişkide vajinadan ses gelmesi ve haz alamama gibi durumlarda vajinoplasti ameliyatından faydalanmak düşünülebilir. Bu ve buna benzer sorunların görülmesi durumunda gereken şartları sağlayan kadınlar işlemden yararlanabilmektedir. Cinsel haz alamama durumunun tedavi edilmemesi sonucunda cinsel isteksizlik durumu gelişebilmekte ve sorunların büyümesine yol açabilmektedir.

Fraksiyonel Lazerle Vajina Daraltma Uygulamaları

Cerrahi müdahale olmadan vajina daraltma uygulamaları, günümüzde en çok tercih edilen seçenekler arasında yer almaktadır. Özel Mediantep Tıp Merkezi’mizde başarıyla uygulanan fraksiyonel lazerle vajina daraltma uygulamaları sayesinde vajina dokusu sıkılaşmaktadır.

Lazer uygulamasının yapılabilmesi için vajina genişlemesinin düzeyi oldukça önemlidir. Vajina bölgesindeki genişleme yüksek seviyede ise lazer ile tedavi mümkün olmamakla birlikte cerrahi müdahale gerekecektir.

Vajina daraltma işlemlerinden yararlanmak isteyen hastalara, öncelikle detaylı bir jinekolojik muayene gerçekleştirilmektedir. Muayene sırasında lazer uygulamaları için uygunluk görülür ise işlemler gerçekleştirilebilmektedir. Hastanın vajinal dokularındaki gevşeme düzeyi de jinekolojik muayene sonrasında belirlenmektedir.

Genel anestezi olmadan gerçekleştirilen fraksiyonel lazer vajina daraltma işlemi, aynı zamanda genital bölgedeki dokuların yenilenmesini de tetiklemektedir. Operasyonda ışınların ısı verici etkilerinden yararlanılırken tedavinin ardından cinsel haz artmakta ve orgazm kolaylaşmaktadır. Fraksiyonel lazer uygulamasının ardından hasta, 2 – 3 gün içerisinde cinsel ilişkiye girebilmektedir.

Vajina Daraltma Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Vajina daraltma ameliyatı, lazer için gerekli şartları sağlayamayan kadınlarda uygulanmaktadır. Genel anestezi altında gerçekleştirilen operasyonlar, hastanın uygulama sırasında acı, ağrı, sızı ve kramp gibi hisleri yaşamasının önüne geçmektedir. Genel anestezinin etkisini kaybetmesi ile birlikte hastada hafif düzeyli ağrılar görülebilmektedir. Ancak ağrılar, reçete edilen ağrı kesici ilaçların kullanımı sonucunda kontrol altına alınmaktadır.

Vajina daraltma operasyonları, her hasta için ayrı planlanmakta ve uygulanmaktadır. Buradaki temel kriter, hastanın vajina dokusunda genişlemenin boyutudur. Operasyon sırasında genellikle fazla olan vajina iç dokusu çıkarılmaktadır. Bir kesi ile gerçekleştirilen uygulamanın sonrasında zaman içerisinde kendiliğinden eriyen dikiş ipleri kullanılarak dikiş atılmaktadır.

Genel anestezi altında gerçekleştirilen işlemin sonrasında hasta uyandırılmaktadır. Kesi işleminden sonra kendiliğinden eriyen dikiş ipleri kullanıldığından dikiş aldırmaya gerek kalmamaktadır. Ancak hastaların belirli periyotlar ile kontrole gitmeleri önemlidir. Dikişler 7 – 15 gün içerisinde erimektedir.

Her operasyon kendine özgü planlama, uygulama ve risk faktörleri barındırdığından iyileşme süreci de kişiden kişiye değişiklik gösterebilmektedir. Fakat, genel olarak iyileşme süreci çok uzun sürmemektedir. Hastaların hastanede yatmalarına gerek bulunmazken uygulama sonrasında kendisini iyi hisseden kişiler aynı gün taburcu olabilmektedir. Taburcu edilen hastaların evde 1 – 2 gün istirahat etmeleri uygundur. Kısa sürede iyileşme gerçekleştiği için yoğun iş temposuna sahip kişiler de bu operasyondan yararlanabilmektedir.

Operasyon süresi her hasta için değişiklik göstermekle birlikte genellikle 30 ile 90 dakika aralığındadır. Vajinoplasti ameliyatına ek olarak farklı bir işlem uygulanacak ise süre uzayabilmektedir. Uygulama süresi, ameliyatı planlayan uzman doktor tarafından hasta ve yakınlarına paylaşılmaktadır.

Vajina daraltma ameliyatı ilerleyen süreçteki gebelikler için herhangi bir engel teşkil etmemektedir. Bu nedenle gebelik planlayan kadınlar gönül rahatlığı ile vajinal daraltma ameliyatını tercih edebilmektedir. Kadınların gebeliklerini normal doğum ile sonlandırmak istemeleri ise uzman doktor tarafından değerlendirilmelidir. Operasyon geçiren bazı hastalarda zorunlu olarak sezaryen yönteminin kullanılması gerekebilmektedir. İhtiyaç dahilinde doğumun ardından vajinoplasti ameliyatı tekrar gerçekleştirilebilmektedir.

Vajina Daraltma Ameliyatı Riskleri Nelerdir?

Vajina daraltma ameliyatı, her cerrahi operasyon gibi birtakım riskler barındırmaktadır. Vajinoplasti ameliyatının riskleri, diğer cerrahi operasyon risklerine kıyasla daha düşüktür.

Vajina daraltma ameliyatı riskleri aşağıdaki gibidir:

 • Kanama
 • Enfeksiyon

Vajina daraltma ameliyatı esnasında ve sonrasında oluşabilecek riskleri minimuma indirmek için dikkat edilmesi gerekenler aşağıdaki gibidir:

 • Enfeksiyon riskini azaltmak amacıyla vajina hijyeni ve temizliğine dikkat edilmelidir.
 • Ameliyat sonrasında enfeksiyon riskini ortadan kaldırmak için reçete edilen antibiyotik ilaçlar düzenli şekilde kullanılmalıdır.

Operasyon sırasında vajinanın yeteri kadar daraltılamaması veya istenenden daha fazla daraltılması gibi durumda ameliyatın tekrarlanması gerekebilmektedir. Vajina, olması gerekenden daha fazla daraltılır ise özellikle cinsel ilişki sırasında ağrı görülebilmektedir.

Ameliyat öncesinde hastanın ağrı ve sızı gibi hisleri yaşamaması için uygulanan genel anestezi ise mide bulantısı ve kusma gibi yan etkilere neden olabilmektedir. Bu şikayetler kısa süre içerisinde kendiliğinden kaybolmaktadır.

Vajina Daraltma Ameliyatı Sonrası

Ameliyat sonrasındaki riskleri minimuma indirmek için hastaya bir süre cinsel perhiz uygulanabilmektedir. Bu uygulama ile cerrahi operasyon sonrası enfeksiyon oluşma ihtimali azaltılmaktadır. Vajina daraltma ameliyatından sonra cinsel ilişkiye girebilmek için iyileşmenin tam olarak gerçekleşmiş olması gerekmektedir.

Vajina Daraltma Ameliyatı Avantajları

Vajina daraltma ameliyatının avantajları aşağıdaki gibidir:

 • Ameliyat sonrası cinsel yaşamdaki sorunlar ortadan kalkmaktadır. Haz duygusu artmakta ve orgazm daha sık yaşanabilmektedir.
 • Cinsel ilişki sırasında istenmeyen sesler ortadan kalkmaktadır.
 • Kadınların istedikleri vajinaya ulaşmaları psikolojik açıdan rahatlama sağlamaktadır.
 • Vajina genişlemesinden korkan kadınlar, doğumdan uzak durmaktadır. Vajina daraltma operasyonunun doğumdan sonra uygulanabilir olması onlar açısından olumlu etki göstermektedir.